Aktia Bank har ett bra halvår bakom sig. Den nya vd:n Aleksi Lehtonen har tillträtt och kommer in med en klar riktning framåt.
Aleksi Lehtonen är sedan ett par månader tillbaka ny vd för Aktia Bank. Den nya halvårsrapporten, som publicerades i dag, visar att det är en stabil och framåtdriven bank som Lehtonen tagit över rodret för.
– Aktias kvartalsresultat var återigen starkt, våra tre affärsområden levererade stabila resultat och våra risker hölls under kontroll, säger Aleksi Lehtonen.
Aktias kvartalsresultat var återigen starkt.
Ökat rörelseresultat

Aktia Banks jämförbara rörelseresultat för årets första halvår blev 64,7 miljoner euro. Det är frågan om en ökning med 34 procent jämfört med motsvarande period i fjol.
– Jag vill rikta ett stort tack till Juha Hammarén som tidigare skötte vd-uppdraget samt till ledningsgruppen och hela organisationen som har gjort det smidigt för mig att ta över ansvaret, säger Aleksi Lehtonen.
Klar riktning framåt
Aleksi Lehtonen uttrycker tydligt att Aktias mål och syfte är att skapa välstånd. Aleksi Lehtonen ser det här som en del av ett samhälleligt uppdrag som han vill betona i sin första översikt som vd för Aktia, alltså i samband med delårsrapporten.
– Genom att tänka framåt med och erbjuda innovativa och konkurrenskraftiga lösningar för våra kunder skapar vi välstånd för hela samhället, säger han.
Satsning på kapitalförvaltning

Aktia har satsat mycket och fortsätter satsa hårt på kapitalförvaltning. Aleksi Lehtonen uppger att utvecklingen av Aktias kapitalförvaltning framskrider enligt plan och att affärsområdets organisationsstruktur har förenklats.
– Vi har de behövliga byggstenarna, framför allt medarbetare med förstklassig kompetens, säger Aleksi Lehtonen.
Nya produkter
Aktia har under det senaste halvåret lanserat nya produkter, nya tjänster och nya samarbeten. Bland nyheterna kan nämnas att Aktia och Swedbank har ingått ett strategiskt partnerskap.
– Det här partnerskapet är ett steg i en flera årtionden lång relation av att göra affärer tillsammans, säger Aleksi Lehtonen.
I början av sommaren lanserades kapitalfonden Aktia Skuldfond II Kb. Fondens första placeringsobjekt är fonden Oaktree Opportunities XII, vars förvaltare Oaktree är en ledande förvaltare av alternativa investeringar.
– Fonden erbjuder tillgång till en professionellt förvaltad portfölj för opportunistiskt skuldplacerande, som i regel endast stora institutionella investerare har tillgång till, säger Lehtonen.
Investeringar i IT
Aktia Bank har fortsatt öka sina satsningar på IT. I den nya delårsrapporten framkommer att banken fortsatt att satsa mer på kundupplevelse, banksystemens funktion, informationssäkerhet och processer som reglering fordrar.
– Vi fortsätter att göra betydande satsningar och investeringar inom IT-verksamheten, eftersom den är en central del av Aktias kärnverksamhet och helt oskiljbar från våra processer och från kundupplevelsen, säger Lehtonen.
I augusti får banken en ny Chief Information Officer, Oskari Kurki, som tar över ansvaret för Aktias IT-verksamhet.
Skruvar upp förväntningarna
I den förra delårsrapportens framtidsprognos, som publicerades i april, uppgav Aktia att det jämförbara rörelseresultat för hela 2024 förväntas vara något högre eller högre än de 108,4 miljoner euro som rapporterades 2023. Ordet ”något” har nu fallit bort från den nya prognosen och bankens egna förväntningar ligger alltså kort och gott på ett högre jämförbart rörelseresultat än året innan.
LÄS OCKSÅ: