Lounea myy parhaillaan valokuituratkaisuja Vaasan seudulla. Esimerkiksi Kotirannassa ensimmäiset asiakkaat ovat jo saaneet uudet verkkoyhteydet käyttöönsä.
Kotirannassa asuva eläkeläinen Mikko Sinikallio on yksi Lounean uusista asiakkaista. Itse 40 vuotta ICT-alalla työskennellyt Sinikallio saattaa osalle vaasalaisista olla tuttu aktiivisesta osallistumisestaan Vaasan pohjoisen kaupunginosayhdistyksen toimintaan.
Lounean asiakas Sinikalliosta tuli joulukuussa, kun perheen omakotitalo Kotirannassa liitettiin Lounean kuituverkkoon.
– Aikataulu piti hyvin ja verkko on toiminut luvatulla tavalla, Sinikallio kiittelee.
Panostus tulevaisuuteen
Mikko Sinikallio pitää kotinsa uutta verkkoyhteyttä panostuksena tulevaisuuteen. Toimintavarmuus, eli verkon vakaus ja luotettavuus, on tänä päivänä erityisen tärkeää, sillä monet arkiset toiminnot hoidetaan verkossa.
– Päätökseen vaikutti myös se, että kaapeliverkolla, jonka kautta aiempi nettiyhteytemme toimi, alkaa jo olla ikää. Tulevaisuudessa tarvitaan varmasti myös nopeampia yhteyksiä, Sinikallio arvelee.
Piha säästyi kaivamiselta
Lounea valikoitui uuden kuituliittymän toimittajaksi, sillä Sinikallion mukaan hän sai yritykseltä ”niin hyvän tarjouksen, ettei siitä voinut kieltäytyä”. Tärkeänä vaatimuksena oli myös, ettei omaa pihaa tarvitsisi kokonaan myllätä, vaan asennuksessa hyödynnettäisiin maassa jo valmiina olevia putkia, mikä tässä tapauksessa olikin mahdollista.
Sinikallio yltyy silti kehumaan katuosuuden yleisiä kaivutöitä, jotka hoituivat mallikkaasti Lounean urakoitsijan Veljekset Hemmingin toimesta. Sinikallion mukaan työ sujui nopeasti ja jälki oli moitteetonta.
Perinteikkään toimijan suurinvestointi

Lounea on suomalainen yritys, jolla on takanaan yli 130-vuotinen historia. Pitkät perinteet omaava toimija panostaa parhaillaan vahvasti valokuituverkkojen rakentamiseen monilla paikkakunnilla, Vaasa ja Mustasaari mukaan lukien.
Rakennustyöt käynnistyivät tietyillä alueilla jo kesällä. Alkuperäisen arvion mukaan vähintään reilu miljoona euroa tultaisiin investoimaan Vaasan seudulle – riippuen täysin siitä, missä ja miten paljon kysyntää on.
Lopullinen summa tulee olemaan merkittävästi suurempi. Kysyntä on ollut vilkasta, ja jo nyt on selvää, että investoinnin suuruus tulee olemaan vähintään 2 miljoonaa euroa.
– Mikäli koko kaavailemamme alue rakennetaan, voidaan puhua jopa 5 miljoonan euron investoinnista pelkästään Vaasan seudulla, kertoo Lounean johtaja Harri Suokko.
Useita alueita työn alla
Vaasassa esimerkiksi Asevelikylän, Kotirannan ja Vetokannaksen osalta rakentamispäätökset on jo tehty. Lounean verkko tulee varmuudella kattamaan myös osia Isolahdesta ja Gerby-Västervikistä.
Yhtäällä kaivutyöt on jo saatu päätökseen, toisaalla suunnitelmat noudattavat eri aikataulua ja työmaalla vasta odotellaan kaivukauden käynnistymistä.
– Seuraavana rakennuspäätöstä odottaa Mustasaaren Sepänkylä, Suokko valottaa Lounean suunnitelmia.
Seuraavana rakennuspäätöstä odottaa Mustasaaren Sepänkylä.
120 kaivinkonetta työn touhussa
Lounea suhtautuu työhönsä tosissaan ja yrityksellä on hankkeita käynnissä monella paikkakunnalla ympäri Suomen. Menneenä kautena noin 120 aliurakoitsijoiden kaivinkonetta paiski töitä yhtiölle.
Harri Suokon mukaan uusien liittymien myynti on jatkuvasti käynnissä.
– Paljon myydään tulevaa ajatellen, mutta joillakin alueilla liittymä on mahdollista saada käyttöön vielä kuluvan talven aikana, hän lupaa.
Yrityksen verkkosivuilla lounea.fi asiasta kiinnostuneiden on mahdollista tutustua hankealueisiin, syöttää hakukenttään oma osoitteensa ja tarkistaa, olisiko Lounealla tarjota valokuituliittymää juuri heidän taloonsa, asuntoonsa tai yritykseensä.
LUE MYÖS: