Ett modernt friskvårdcenter skapas i Korsholm. Ett nytt intentionsavtal gör Härmän Kuntoutus till en av nyckelaktörerna. Hotell Vallonia fortsätter samtidigt även med sin nuvarande verksamhet.
Ett mångsidigt friskvårdscenter växer som bäst fram i Smedsby i Korsholm. Grundtanken slås fast i ett nytt intentionsavtal undertecknat av representanter från Härmän Kuntoutus, Korsholms kommun, hotell Vallonia samt fastighetsbolaget bakom Smedsbys nya simhall.
– Härma Rehab i Kauhava får nu en lillebror men vi hoppas att verksamheten växer snabbt, säger Jan-Erik Hagfors, vd för Härmän Kuntoutus.
Simmöjligheter är ett krav
Härmän Kuntoutus äger Härma Rehab & Spa i Kauhava, ett av de största rehabiliteringscentren i Finland. Rehabiliteringstjänster som FPA ordnar är kärnan i deras rehabiliteringsverksamhet.
Härmän Kuntoutus har med stort intresse följt simhalssprojektet mellan Korsholms kommun och hotell Vallonia.
– Simmöjligheter är en förutsättning för många av FPA:s upphandlingar, vilket gör simhallen viktig för vår verksamhet, säger Jan-Erik Hagfors.

Kompletterar varandra
I en del av FPA:s konkurrensutsättning ligger Österbotten och Södra Österbotten i olika områden, så verksamheten i Härmä och i Smedsby väntas komplettera varandra. Härmän Kuntoutus producerar redan rehabiliteringstjänster i Jakobstad, Vörå, Vasa, Seinäjoki och Ikalis.
– Det ska bli roligt att börja marknadsföra även Korsholm, för här finns verkligen en fin helhet att erbjuda, säger Minna Vienola, rehabiliteringsdirektör på Härmä Rehab.
Upphandlingar avgör
Härmän Kuntoutus kommer till Smedsby med öppna kort. Vilken typ av verksamhet som byggs upp där beror i hög grad på vilka upphandlingar företaget tar hem. Intentionsavtalet som nu undertecknats är en förutsättning och en god grund för att kunna ge sig in i många upphandlingar.
– Allt sker inte på samma gång men det öppnar sig nya möjligheter varje år, säger Tapio Liinamaa, Härmä Rehabs styrelseordförande.
Det öppnar sig nya möjligheter varje år.
Helhet skapas

Den nya simhallen som byggs i anslutning till hotell Vallonia väntas stå färdig sommaren 2024. Lasse Gästgivars, styrelseordförande för Vallonia, framhåller att det nya intentionsavtalet medför att hela huset tar ytterligare ett steg mot att bli ett friskhetshotell. Sedan tidigare finns där till exempel läkarcentralen Wellmedic.
– Vi är mycket glada över att nu få inleda ännu ett nytt samarbete, säger Lasse Gästgivars.
I Vallonias del av utvidgningen ingår att hotellet får ytterligare 21 nya hotellrum och en stor kongressavdelning, på cirka 600 kvadratmeter.
– Friskvården blir en del av en helhet, vi kommer också i framtiden att fortsätta satsa på hotellets nuvarande kundgrupper, säger Susanne Gästgivars-Leppäaho.
Sätter Korsholm på kartan
Från Korsholms kommuns sida välkomnar man satsningen. Kommundirektör Rurik Ahlberg säger att det hela varit ett långt projekt som nu medför konkret ny verksamhet till Smedsby.
Mikael Fredman, med insyn både i kommunstyrelsen och i Härmän Kuntoutus styrelse, säger att det som skapas är ett friskvårdcenter för hela Svenskfinland, något som sätter Korsholm på kartan i hela landet.
LÄS OCKSÅ: