| MAKSUMUURI PURETTU |
| Artikkeli on tehty yhteistyössä. Vaasa Insider päättää sisällöstä ja toteuttaa sen journalistisesti, mutta yritykset maksavat, jotta se on kaikille avoin ilman maksumuuria. Kannustamme yhdessä pohjalaista elinkeinoelämää! |
OmaSp:n siirtyminen S-Pankin omistukseen etenee ja alustavien lukujen mukaan yhdeksän kymmenestä osakkeenomistajasta on hyväksynyt ostotarjouksen. Vaasassa OmaSp:n toiminta jatkuu entiseen malliin myös prosessin aikana.
S-Pankki teki kesällä julkisen ostotarjouksen OmaSp:n koko osakekannasta. 17,20 euron osakekohtainen ostotarjous oli selvästi senhetkistä osakekurssia korkeampi ja suuremmista osakkeenomistajista useampi ilmoitti jo varhaisessa vaiheessa hyväksyvänsä tarjouksen alustavasti.
Myös OmaSp:n hallitus antoi yrityskaupasta selkeän puoltavan signaalin suosittelemalla osakkeenomistajia hyväksymään ostotarjouksen.
Koska OmaSp on pörssiyhtiö, tulee S-Pankin saada yli 90 prosenttia osakkeista, jotta se voi ostaa koko yrityksen. Alustavien lukujen mukaan 96,58 prosenttia osakkeenomistajista on jo hyväksynyt ostotarjouksen.
Työ jatkuu tavalliseen tapaan
Vaasassa ja Rannikko-Pohjanmaalla toiminta on prosessin aikana jatkunut kutakuinkin entiseen malliin.
OmaSp Vaasan ja Rannikko-Pohjanmaan konttorinjohtaja Stefan Grönholm kertoo, että pankilla on selkeä strategia ja työtä jatketaan sen mukaisesti.
– Panostamme henkilökohtaiseen palveluun ja tavoitettavuuteen, Grönholm sanoo.
Hän ei kommentoi, millaisia muutoksia uusi omistus mahdollisesti tuo mukanaan. Sen sijaan hän kertoo S-Pankin julkisesti tuoneen esille, että yksi syy sen kiinnostukseen OmaSp:tä kohtaan oli juurikin pankin asiakaslähtöinen ja henkilökohtaiseen palveluun perustuva työskentelytapa.
– Asiakkailta tulee paljon tiedusteluja siitä, mitä nyt tapahtuu. Toistaiseksi porskutamme eteenpäin aivan kuten ennenkin. Henkilökohtaisesti uskon, että tämä voi olla erittäin hyvä juttu.
Voimien yhdistäminen luo uusia mahdollisuuksia
Yleisellä tasolla Grönholm näkee pankkitoiminnan tietyiltä osin volyymibisneksenä. Suurempien resurssien turvin esimerkiksi it-järjestelmiä voidaan kehittää ja eri viranomaisvaatimuksia hoitaa edullisemmin.
– Tietyt kustannukset eivät muutu, oli työntekijöitä sitten sata tai tuhat, hän sanoo.
Resursseja tarvitaan luonnollisesti myös henkilökohtaiseen palveluun, joka on keskeinen osa OmaSp:n toimintaa.

Asiakkaat arvostavat
Tavoitettavuuteen panostaminen ei Grönholmin mukaan suinkaan ole pankille helpoin tie. Sen laadukkaaseen toteuttamiseen tarvitaan riittävästi henkilöstöä ja resursseja.
Vaasassa OmaSp:n konttori sijaitsee keskeisellä paikalla torin laidalla. Jokaisella asiakkaalla on oma, helposti tavoitettava yhteyshenkilö. Pankki toivottaa asiakkaat tervetulleiksi myös paikan päälle.
– Strategia ei ole helppo, mutta monet arvostavat sitä. Eikä kyse ole ainoastaan ikäihmisistä vaan myös nuorista asiakkaista.
Kaikkien pankki
OmaSp haluaa tarjota palveluitaan laajalle kohderyhmälle. Pankki on tarkoitettu aivan tavallisille suomalaisille, perheille, pienyrittäjille ja palkansaajille tulotasosta riippumatta.
Säästäminen on tärkeä osa pankin toimintaa.
– Haluamme auttaa ja opastaa asiakkaitamme säästämään, laittamaan rahaa syrjään ja kerryttämään varallisuutta pitkäjännitteisesti. Se on kaiken toimintamme ydin.
Pankin perustehtävänä on myös auttaa ihmisiä rakentamaan turvattua taloutta ja arkea. Siihen liittyen Grönholm haluaa erityisesti nostaa esiin turvallisen maksamisen tärkeyden.
Varo huijareita
Tänä päivänä huijausyritykset ovat yhä tavallisempia ja huijarit yhä taitavampia. Grönholm kehottaakin asiakkaita valppauteen erilaisten linkkien ja viestien suhteen.
– Moni lankeaa ansaan, sillä huijareista on tullut todella taitavia. Sähköpostien ja tekstiviestien linkkejä klikatessa kannattaa olla varuillaan. Huijausta voidaan yrittää myös puhelimitse.
Grönholm on itse pohtinut paljon sitä, miten läheisiään voi suojata yhä ovelammiksi muuttuvien huijausyritysten torjumiseksi.
– Oman isäni kanssa olemme sopineet turvakysymyksestä, jolla hän voi varmistaa, että puhelimessa minuksi esittäytyvä soittaja todella olen minä. Näiden asioiden kanssa ei voi koskaan olla liian varovainen, Grönholm muistuttaa.
LUE MYÖS:
OmaSp haluaa olla koko perheen pankki – “Tavoitteenamme on olla henkilökohtaisin pankki”