Sista bankboken utgör både början och slutet – Vasa Andelsbanks sista år samlade i ny historik

Olav Hermanson, Peter Nordling, Ulf Nylund, Jari Lemberg. Vasa Andelsbank
Olav Hermanson, Peter Nordling, Ulf Nylund, Jari Lemberg.
BETALVÄGG BORTTAGEN  
Artikeln är gjord i samarbete. Vaasa Insider bestämmer vad vi skriver och skapar journalistiskt innehåll, men företag betalar för att ta bort betalväggen, så att alla kan läsa artikeln gratis. Vi hejar på det österbottniska näringslivet, det är bäst i världen!

Vasa Andelsbanks sista sju händelserika år har fått en egen historik. Boken skildrar både slutet på en era och upptakten till något nytt.

Vasa Andelsbank har tidigare gett ut historiker vid 70- och 80-årsjubileerna. Nu publiceras något så ovanligt som en sjuårshistorik, Sista bankboken.

– Det är förstås fusionen som är orsaken till att det görs en historik efter en så kort tid, säger skribenten och journalisten Peter Nordling.

Vasa Andelsbank upphörde officiellt den 31 december 2025. Dagen efter fortsatte ändå nästan allt som vanligt, nu under namnet Västkustens Andelsbank, en ny helhet stärkt genom samgåendet med Mellersta Österbottens Andelsbank.

En berättelse om samtiden

Författaren Peter Nordling har, som han själv uttrycker det, ”inte låst in sig med arkivråttorna”, utan gett sig ut bland människorna som skapade historien.

Författaren menar att en av fördelarna med att skriva om händelser så nära i tiden är möjligheten att intervjua de människor som faktiskt varit med.

– Det är en trevlig arbetsmetod och alla jag träffat har varit mycket öppenhjärtiga, säger han.

Nordlings ambition med boken har varit att inte bara skildra banken, utan också sätta utvecklingen i ett större samhällsperspektiv. Banken lever i symbios med samhället. På ett naturligt sätt vävs även globala händelser, som krig och pandemi, in i berättelsen.

Peter Nordling signerar en bok. Sista bankboken, Vasa Andelsbank
Peter Nordling signerar en bok.

Fokus på fusionen

Historiken omfattar åren 2019–2025. En stor del av innehållet handlar om bakgrunden till fusionen, varför och hur två jämnstarka banker valde att möta framtiden tillsammans.

– Efter fusionen har vi nu en mycket stark bank. Det här är inte ett slut, utan nästa steg i utvecklingen. Det blir en ny helhet med fina anor, säger Olav Hermanson, Vasa Andelsbanks sista styrelseordförande.

Jari Lemberg, förvaltningsrådets sista ordförande, är inne på samma linje. De förtroendevalda betonar att det handlade om en frivillig fusion mellan två jämlika och stabila banker, inte något som påtvingades utifrån eller drevs fram av svårigheter.

– De sista tre åren var till och med de bästa i bankens historia, säger Jari Lemberg.

Slutar med flaggan i topp

Vasa Andelsbanks historia avslutas med flaggan i topp. Detsamma gäller snart även Ulf Nylunds tid på banken, bankens sista vd som jobbat 27 år i OP gruppens tjänst.

– Det har varit fina år. Banken har en otroligt bra personal och enormt fina förtroendevalda som inte varit rädda för att fatta beslut som varit viktiga för banken, säger Ulf Nylund.

Både Hermanson och Lemberg passar också på att tacka ”Uffe”, som han kallas, för ledarskapet och engagemanget genom åren, både under goda och tuffa tider.

– Ett livsverk, konstaterar Olav Hermanson.

Tvåspråkig bok som hittas på biblioteken

Sista bankboken är, precis som banken den handlar om, naturligt tvåspråkig, på svenska och finska.

Banken kommer att göra boken tillgänglig på bibliotek inom verksamhetsområdet samt dela ut den till förtroendevalda, samarbetspartner och kunder vid särskilda tillfällen.

Fotografen Johannes Tervo står bakom många av bilderna i boken. Anna-Maja Nordling ansvarar för formgivning, ombrytning och översättning.

KLIPPT UR BOKEN

”Vi började tänka större.”
Lasse Mäkynen

”Nöjda kunder berättar gärna om sina erfarenheter och genererar därmed nya kunder.”
Ulf Nylund

”Bankvärlden går mot allt större enheter.”
Michael Söder

”Grunden till fusionen bygger på att kunna betjäna bättre”.
Olav Hermanson

”Ingen har i något skede försökt dra hemåt. Det och ett ömsesidigt förtroende utgör grunden för ett hållbart äktenskap.”
Stefan Saaristo

”Det låg i bådas intresse att skapa en stark tvåspråkig regionbank.”
Jari Lemberg

LÄS OCKSÅ:

”Bankens axlar blir bredare” – Jyrki Rantala förklarar vad nya OP Västkusten innebär

Lämna ett svar