Jeppo Potatis fyller 50 år – Kvalitet och expansion i fokus under jubileumsåret

Markus Jussila, Jeppo Potatis
Markus Jussila. I bakgrunden skymtar en del av företagets nybygge.
BETALVÄGG BORTTAGEN  
Artikeln är gjord i samarbete. Vaasa Insider bestämmer vad vi skriver och skapar journalistiskt innehåll, men företag betalar för att ta bort betalväggen, så att alla kan läsa artikeln gratis. Vi hejar på det österbottniska näringslivet, det är bäst i världen!

Ett halvt sekel efter starten står Jeppo Potatis på slutrakan av den största investeringen i företagets historia. Verksamheten fortsätter att utvecklas nära odlarna, med fokus på kvalitet, hållbarhet och ökad kapacitet.

På Jeppo Potatis börjar allt med råvaran. Varje potatisparti testas noggrant för att säkerställa rätt kvalitet, stärkelse, storlek och andra egenskaper innan produktionen tar vid.

– Alla partier som kommer till fabriken testas på olika sätt för att säkerställa att potatisen passar sitt specifika användningsområde. Under det senaste året har kvaliteten överlag varit mycket bra, säger Merja Hietala, kvalitetskontrollant.

Eftersom potatis är en levande råvara fortsätter uppföljningen även under lagringstiden, då egenskaperna förändras över tid.

Jeppo Potatis tillverkar omkring 13 miljoner kilogram potatisprodukter varje år.

Merja Hietala, Jeppo Potatis
Merja Hietala.

Från potatislager till modern förädling

Jeppo Potatis fyller i dagarna 50 år. Företagets historia började 1976, då odlare i Nykarlebytrakten gick samman och skapade ett gemensamt potatislager.

– Vi lever fortfarande väldigt nära odlarna och är i dag också delvis odlarägda, säger Markus Jussila, vd för Jeppo Potatis.

Till en början låg fokus på oförädlade potatisar och på att skapa skalfördelar genom samarbete. I dag har verksamheten utvecklats betydligt och alla produkter som säljs är förädlade.

Potatisen förädlas till exempel genom skalning, kokning, kryddning och uppskärning. Produkterna levereras bland annat som strimlor, tärningar, skivor och bitar.

Den här väggbonaden pryder en vägg hos Jeppo Potatis.
Den här väggbonaden pryder en vägg hos Jeppo Potatis.

Jubileumsåret präglas av rekordstor investering

Samtidigt som företaget firar sitt jubileum pågår slutspurten i företagets största satsning hittills.

Jeppo Potatis har investerat totalt 11 miljoner euro i en ny utbyggnad och modernisering av produktionen. För att sätta satsningen i perspektiv kan nämnas att företagets omsättning förra året var 12,3 miljoner euro.

Investeringen omfattar en ny fastighetsdel på 4 500 kvadratmeter. Byggnaden står redan klar och nu pågår installationen av produktionsmaskiner, inkörningar och uppgraderingar av tekniken.

– Nysatsningarna innebär att vi kan öka kapaciteten med minst 50 procent, säger Markus Jussila.

När Vaasa Insider besöker fabriken håller företaget samtidigt på att sätta igång den gamla koklinjen som nu flyttats till den nya fastigheten.

Ny koklinje och efterfrågad jubileumsprodukt

En av de största nyheterna är en ny koklinje, där kokaren mäter över 60 meter. Det tar lite över en timme för potatisen att passera genom kokaren.

Under våren lanserade företaget också en ny jubileumsprodukt.

– Vi kan nu erbjuda klyftpotatis, både med och utan skal, vilket har efterfrågats av kunderna, säger Jussila.

Enligt honom ger de nya investeringarna möjlighet att arbeta ännu närmare kunderna och snabbare kunna möta nya och förändrade behov.

Satsar på hållbarhet och energieffektivitet

I investeringen ingår även nya kontorsutrymmen och tekniska lösningar med fokus på energieffektivitet såsom värmepumpar.

Företaget har satsat på att minska energianvändningen i produktionen och på att bättre ta tillvara den värme som uppstår i processerna. Jeppo Potatis har redan tidigare investerat i biogas genom sitt ägande i Jeppo Biogas.

Via grossister och livsmedelsindustrin når potatisprodukterna som tillverkas bland annat arbetsplatsrestauranger, skolor, daghem, sjukhus, caféer och restauranger runt om i landet.

– Vi räknar med att cirka 350 000 människor dagligen får sin potatis via oss, säger Markus Jussila.

Vi räknar med att cirka 350 000 människor dagligen får sin potatis via oss.

Färdigskalad potatis sparar tid i köken

Att potatisen levereras färdigskalad och kokt innebär flera fördelar för restauranger och storkök. Det sparar både energi och arbetstid samtidigt som verksamheten blir mer flexibel. För många restauranger är det viktigt att snabbt kunna anpassa sig till varierande antal gäster.

– Många restauranger vet inte i dag om det kommer nio eller 90 gäster, och då är det en stor fördel att maten kan förberedas snabbt, säger Jussila.

All tillverkning sker i dag i fabriken i Jeppo. Tidigare hade företaget produktion även på andra orter, men i takt med att förädlingsgraden ökat har verksamheten koncentrerats till en enda fabrik.

Mera information om företaget och kontaktuppgifter hittas på företagets webbplats www.jepo.fi.

 

LÄS OCKSÅ:

Hitachi Energys storsatsning går framåt i snabb takt – Krävande projekt har nått taklagsfirande

Vastaa