Peter Stolpe: ”Tänä vuonna on tosi kyseessä”

Peter Stolpe

Kirjoittaja Peter Stolpe on Vaasa & Botnia Insiderin toimitusjohtaja ja päätoimittaja.

Valitamme niin helposti yhdestä ja toisesta. Suurvallat aiheuttavat meille ongelmia, päättäjät tuhoavat tulevaisuutemme, poliitikot ovat typeriä ja markkinat pettävät.

Ehkä se onkin totta, mutta entä sitten? Suurin este menestykselle löytyy kuitenkin useimmiten peilistä. Mahdollisuudet avautuvat, kun uskallamme muuttaa itseämme ja asennettamme.

Totuus on, ettei koskaan aiemmin ole ollut yhtä hyviä mahdollisuuksia luoda jotakin kaunista kuin juuri nyt. Voimme kokeilla siipiämme. Voimme kouluttautua melkein mihin tahansa. Voimme tehdä lähes mitä tahansa työtä.

Jos kukaan ei halua palkata meitä, oman yrityksen perustaminen on vain muutaman klikkauksen päässä. Niin kauan kuin kysyntää on, on mahdollista menestyä – ja jos kysyntää ei ole, on keksittävä jotain muuta.

Mahdollisuuksia on runsaasti niille, jotka uskaltavat tarttua niihin. On myös yrityksiä, jotka menestyvät säällä kuin säällä.

Pohjanmaan elinkeinoelämä kuuluu maailman parhaisiin. Meillä on suurteollisuutta, meillä on erikoistuneita pienyrityksiä, ja meillä on kaikki tukipalvelut, joita menestykseen tarvitaan. Meillä on elintärkeä vientiteollisuus, joka voi ja jonka kuuluu kantaa kaiken muun.

Pohjanmaa, Suomi ja Pohjoismaat eivät enää tarvitse kenenkään lupaa seistäkseen omilla jaloillaan. Jos haluamme, voimme johtaa maailmaa. Olkoon 2026 se vuosi, jolloin näytämme yhdessä maailmalle, miten hommat hoidetaan.

 

LUE MYÖS:

Peter Stolpe: “Kyky nähdä parempi tulevaisuus ratkaisee”

Vastaa