Skärgårdens VVS Tjänst rullar sin verksamhet med fyra bilar, fem montörer och få fasta kostnader. Företagaren Christian Höckert gillar att skruva och hittas ute på fältet.
Om en kran droppar, om en disk- eller tvättmaskin behöver kopplas in eller en WC-stol ska bytas går det bra att ringa Skärgårdens VVS Tjänst. Med en handfull montörer till tjänst så tar bolaget sig gärna an både små och stora projekt.
– Vi har en lämplig storlek på personalstyrkan som gör att vi kan ta emot lite större projekt samtidigt som vi ändå har någon som har tid för de mindre jobben, säger Christian Höckert, företagaren bakom bolaget.
Bland de största projekten företaget gjort hittas en rörsanering på närmare 30 lägenheter samt jobb med en stor värmecentral.
Allt som rör VVS-tjänster
Som namnet antyder jobbar Skärgårdens VVS Tjänst med VVS-arbeten och fastighetsteknik. ”Skärgården” i namnet valdes för att det lät lite annorlunda och trevligt, ”då så många andra i branschen kör med direkta ortnamn”.
– Vi gör gärna projekt ute i skärgården men vi jobbar nog mycket på fastlandet, säger Christian Höckert.
De flesta av jobben utförs i Vasa eller i Korsholm. Utstickare från hemmaplan görs ofta, inte minst till Malax och Nykarleby. Lagret och kontoret finns vid företagarens hemgård i Södra Vallgrund.
– Så gott som allt jobb sker ändå ute på fältet.

Företagare som gärna skruvar
Skärgårdens VVS Tjänst historia började 2011 under namnet CH-Rör, som en enskild näringsidkare och bisyssla. Aktiebolaget med det nuvarande företagsnamnet föddes 2017.
Företagaren Christian Höckert gillar att skruva och hittas ofta ute på fältet med montörerna. Stämningen är god och gränsen mellan vem som är chef och anställd suddas ut.
– Själv skruvar jag och donar på veckorna och gör pappersarbetet på helgerna, säger Höckert.
Skärgårdens VVS Tjänst klarar sig därmed utan administrativ personal och dras med få fasta kostnader överlag. Montörerna är självgående och sköter en del av pappersarbetet elektroniskt ute på fältet.
Välutrustade bilar
Skärgårdens VVS Tjänst rullar fyra välutrustade bilar. Målet är att ha så mycket produkter och reservdelar som möjligt direkt i lager och helst till och med i bilen för att undvika att behöva köra fram och tillbaka.
– Det kostar att hålla lager men det ger smidig kundservice och kan spara pengar för kunden i slutändan, säger Christian Höckert.
Skärgårdens VVS Tjänst servar både privatpersoner och företag. Bolaget gör även en hel del jobb till den offentliga sektorn.
Oftast ringer kunderna in sina uppdrag. Kontaktuppgifter till Skärgårdens VVS Tjänst hittas på bolagets webbplats putkipalvelut.fi.
LÄS OCKSÅ: