Företagare i Korsholm får fullspäckad vår – Kommunens mål att vara den företagsvänligaste kommunen breddas

Olika typer av event som ordnas i Korsholm lockar många. På bilden var temat AI.
Olika typer av event som ordnas i Korsholm lockar många. På eventet på bilden var temat AI.

Korsholms kommuns arbete för att bli den företagsvänligaste kommunen fortsätter. Företagarna bjuds på en innehållsrik vår samtidigt som företagsamhet som strategi breddas till att omfatta även annat än näringslivet.

Korsholm kommuns strategi har länge haft en stor tyngdpunkt på företagande. För något år sedan gick kommunen till och med in för målsättningen att bli Finlands företagsvänligaste kommun.

– Vi har nu en ny strategi men det övergripande målet hålls kvar, det tummar vi inte på, säger Matias Båsk, näringslivschef på Korsholm kommun.

Alla invånare med

Korsholms kommun har en ny strategi för åren 2025-2032. Även i den nämns mycket om företag och företagande.

Målet att vara den företagsvänligaste kommunen breddas. I den nya strategin strävar Korsholm även efter att bli kommunen med de företagsammaste invånarna.

– Vi har många aktiva invånare, föreningar och företag och uppmuntrar dem att fortsätta vara aktiva och ta initiativ, säger Matias Båsk.

I den nya strategin ingår också målsättningen att själva kommunen blir den företagsammaste organisationen.

– När det gäller kommunens jobb med och för företagarna innebär den nya strategin en naturlig fortsättning på det arbete som vi hållit på med i flera år, säger Matias Båsk.

Årets arbete redan i full gång

I fjol ordnade Korsholms kommun 26 kostnadsfria evenemang riktade till företagare. I det ingår allt från temakvällar till företagsträffar och utbildningar.

Korsholms kommun stod bakom många evenemang i fjol. Bilden är tagen på en temakväll på HÖK.
Korsholms kommun stod bakom många evenemang i fjol. Bilden är tagen på en temakväll på HÖK.

Johanna Långskog, näringslivskoordinator, berättar att de återkommande företagsluncherna, som blivit något av en stomme i arbetet, redan kommit bra igång i år.

– Deltagarantalet växer och nya ansikten kommer med, säger Johanna Långskog.

Konceptet går ut på att företagare och företagsrepresentanter i kommunen träffas under fria former över en lunch. Kommunen bjuder på mat (till de som förhandsanmält sig) och information om något aktuellt, ofta i form av ett specifikt tema.

– På årets första träff var det Korsholms vuxeninstitut som berättade om vad de erbjuder medan årets andra lunch handlade om Nordjobb och möjligheten att få hit unga säsongsarbetare, säger Johanna Långskog.

Utvecklingsorganisationen VASEK brukar ha en eller två företagsrådgivare med på luncherna, så för företagare är det möjligt att få svar även på frågor som faller utanför dagens tema.

Hållbarhet näst på tur

Den 6 mars är det dags för nästa företagarlunch. Då kommer Hippi Hovi, som representerar Våga Växa Hållbart-projektet, att berätta om en checklista för hållbarhetsarbete som tagits fram för småföretag.

I vår ordnas även en temakväll med Hippi Hovi som går närmare in på ämnet hållbarhet. På det tillfället kommer också VASEKs Johanna Hietikko-Koljonen att berätta om hur det löns att tänka kring kommunikation om hållbarhet.

Chans lära känna tjänstemän

Korsholms kommun har ett nära samarbete med den lokala företagarföreningen Korsholms Företagare, vilket märks i programmet i vår. En av föreningens styrelsemedlemmar har kommit med ett initiativ som kommunen nu förverkligar.

Önskemålet handlade om behovet av ett tillfälle och möjlighet för företagare att träffa och lära känna tjänsteinnehavare på kommunen som företagare har kontakt med eller ärenden till.

Den 8 maj i ämbetshuset i Korsholm får företagare en chans att bekanta sig med kommunfolket. Programmet är ännu under arbete, men till exempel personer som arbetar med planläggning och sysselsättningsåtgärder kommer att finnas på plats.

– Då har även den pågående TE-reformen kommit lite längre så företagarna kan få en inblick i vilka möjligheter som det erbjuder, säger Matias Båsk.

Information om kommunens olika evenemang sätts upp på webbplatsen korsholm.fi, i takt med att de skapas. Johanna Långskog tipsar om att det på webbplatsen går att börja prenumerera på kommunutvecklingens nyhetsbrev för att inte missa något.

 

LÄS OCKSÅ:

Isot investoinnit lisäävät Mustasaaren vetovoimaa

Lämna ett svar