KIHA Team: ”Viihtyisyys taloyhtiöissä on jokaisen vastuulla”

Marice Granith, Johnny Backman, KIHA-Team
Marice Granith, Johnny Backman.

Juttusarjassa perehdymme yhdessä KIHA-Teamin asiantuntijoiden kanssa asumiseen ja kiinteistöihin liittyviin kysymyksiin. Tässä kolmannessa osassa käsittelemme pehmeämpiä arvoja.

Isännöintitoimistoa mielletään ehkä ensisijaisesti kiinteistön huoltajaksi. KIHA-Teamin toimitusjohtaja Johnny Backman huomauttaa, että tämän tärkeän tehtävän ohella isännöitsijä pitää huolta myös asukkaiden viihtyvyydestä.

– Loppujen lopuksi kyse on kuitenkin aina ihmisistä, Johnny Backman sanoo.

Väestön vanheneminen ja kotona asumisen piteneminen asettavat myös haasteita. Isännöitsijä Marice Granith kertoo, että KIHA-Teamin asiantuntijat kouluttautuvat jatkuvasti vastatakseen sekä nykypäivän että tulevaisuuden tarpeisiin.

Esimerkkinä voi mainita KIHA-Teamin osallistuminen pilottihankkeeseen, jossa taloyhtiöistä tehdään ikä- ja muistiystävällisempiä.

Viihtyisyys ei lepää vain hallituksen harteilla

Taloyhtiön hallituksella on paljon juridista vastuuta. Viihtyisyyden ja hyvän yhteisön luominen ei kuitenkaan ole osa sitä, vaan jotain, jota kaikki asukkaat voivat edistää.

Johnny Backman sanoo, että silti voi olla hyvä ajatus, että taloyhtiössä on yksi tai useampi henkilö, joka pitää kaikki langat käsissään.

– Taloyhtiölle voidaan luoda oma asuntotoimikunta, joka toimii viihtyisyyden lisäämiseksi, Backman esittää.

Isännöintitoimisto KIHA-Teamin asiantuntijat voivat myös tarvittaessa avustaa tämänlaisissa tehtävissä. Viihtyisyyttä voi kuitenkin usein edistää hyvin yksinkertaisin menetelmin.

– Sain esimerkiksi hiljattain viestin taloyhtiöstä, jossa asukkaat olivat yhdessä järjestäneet mukavan glögitilaisuuden, sanoo Marice Granith.

Taloyhtiöissä kunnioitetaan joulurauhaa

Johnny Backman lisää, että muita asukkaita on tietenkin aina kunnioitettava. Joulu on hiljainen kausi, mutta KIHA-Teamille on tärkeää, että joku yrityksessä on aina tavoitettavissa palvelemaan asiakkaita myös isojen juhlapyhien aikana.

– Jotain odottamatonta voi aina tapahtua, sanoo Johnny Backman.

Ajankohtainen ja toistuva ongelma on se, mitä joulukinkun paistorasvalle tehdään. Joka vuosi on tapauksia, joissa kinkkurasva on kaadettu vessanpönttöön tai tiskialtaaseen. Tämä voi aiheuttaa suuria ongelmia.

– Rasva jähmettyy jäähtyessään ja tukkii sekä suodattimet että viemäriputket, Marice Granith kertoo.

Rasvan hävittämisen säännöt voivat vaihdella asuinpaikasta riippuen, mutta pesuallas tai vessanpönttö ei siis koskaan ole oikea paikka. Monet suosittelevat, että rasvan annetaan jäähtyä ja siirretään sitten tyhjään maitopurkkiin, jonka jälkeen sen voi laittaa oikeaan jäte- tai kierrätysastiaan.

KIHA-Team kasvaa

KIHA-Team etsii parhaillaan uutta isännöitsijää Vaasaan, jossa yhtiön pääkonttori sijaitsee. Tiimiin lisättiin myös hiljattain uusi isännöitsijä Närpiöön. Tänä keväänä yritys laajentaa toimintansa alueelle Kokkola-Pietarsaari-Uusikaarlepyy. Pohjanmaan laajuisesti KIHA-Team työllistää jo seitsemän isännöitsijää.

Isännöintitoimiston yhteystiedot löytyvät yhtiön verkkosivuilta kihateam.fi.

 

LUE MYÖS:

KIHA-Team paloturvallisuudesta: ”Taloyhtiöiden vastuu asuntojen palovaroittimista laajenee”

Vastaa