Transportbolaget Heku Trans har kört in på en tillväxtresa med nya ägare och hög ambitionsnivå. ”Målet är att köra allt som kunden vill, vart de vill och när de vill”, säger vd Simon Wägar.
Heku Trans motto är att transportera allt som kunderna vill och företagets fordonspark klarar av. Det säger vd Simon Wägar.
– Och har vi inte egna fordon som passar så har vi ett brett kontaktnät och duktiga samarbetspartners, och försöker lösa det i alla fall, säger Wägar.
– För kunden ska det räcka med att ringa ett samtal till oss, så är det löst, säger han.
Snabbt kan det också gå
Heku Trans transporterar som bäst allt från aska och byggmaterial till potatis. Företagets höga ambitionsnivå gäller inte bara vilket gods som transporteras, utan också hur snabbt det kan gå.
Simon Wägar säger att expressleveranser hos dem betyder att om en kund har en leverans med brådskande tidtabell så ser Heku Trans till att godset levereras inom utsatt tid.
– Till oss kan man ringa 24/7 och krävs det att vi åker iväg direkt så gör vi det, säger han.
De modiga orden backas upp av agerande. Som exempel ger Wägar en kund som häromveckan ringde klockan 21.15 på kvällen och sade att de behövde en bil direkt för en transport som måste ske på natten.
– Klockan 21.45 stod vår bil på kundens gård och lastade, säger han.
Snabb tillväxt med nya ägare

Simon Wägar köpte 75 procent av aktierna i Heku Trans år 2022. Då sysselsatte bolaget två personer och hade två bilar. Nu sysselsätter företaget åtta personer och rullar tio bilar.
I år köpte Karl-Anton Stenholm, som också jobbar för företaget, de sista 25 procenten, så det är alltså en ny generation som tagit över. Bolaget grundades av Helge Kull och drevs under många år av Stig Häggkvist.
Erbjuder även bemanningstjänst
Om något annat transportföretag har brist på chaufförer, som till exempel vid sjukdomsfall, så kan Heku Trans ofta lösa problemet åt dem, genom att skicka iväg en av deras egna chaufförer. Nästan varje vecka är någon av företagets chaufförer uthyrda på det här viset.
Bland Heku Trans egna fordon i dag finns exempelvis paketbilar, distributionsbilar och krokbilar. Lite speciellt är att en av deras paketbilar samt en lastbil går på el.
– Elfordonen är mest lämpade för stadstrafik men fungerar nog också på lite längre sträckor, säger Simon Wägar.

Brinner för branschen
Simon Wägar säger att han blev företagare av två olika orsaker. För det första hade han ett jobb där han redan skötte många av uppgifterna som en företagare, så många började fråga varför han inte startade eget, och han saknade ett vettigt svar.
Skämt å sido och viktigare än så var Wägars brinnande intresse för transportbranschen, som han haft sedan barnsben. Efter att han äntligen blivit tillräckligt gammal för att få körkort var han på vägen direkt. Bokstäverna på körkortet fylldes på i armén och busskort blev det också efter det.
Simon Wägar säger att han i dag kör ”mera än han skulle få”. Med det menar han att han borde vara mera på kontoret men hellre kör så fort han får chansen.
Heku Trans hyr som bäst ett garage i Sunnanvik i Vasa som fungerar som samlingspunkt för personalen, som ändå också oftast är ute på vägarna. Kontaktuppgifter till företaget hittas på webbplatsen hekutrans.fi.
LÄS OCKSÅ: