Ledarforum.fi lanseras som ny arena för ledarskapsutveckling

Johnny Forsman, Ledarforum.fi
Johnny Forsman.
BETALVÄGG BORTTAGEN  
Artikeln är gjord i samarbete. Vaasa Insider bestämmer vad vi skriver och skapar journalistiskt innehåll, men företag betalar för att ta bort betalväggen, så att alla kan läsa artikeln gratis. Vi hejar på det österbottniska näringslivet, det är bäst i världen!

Interaktiva föreläsningar, skräddarsydda program och beteendeprofiler erbjuds på en ny plattform. Bakom satsningen står Johnny Forsman som genom åren byggt upp ett stort nätverk kring ledarskapsutveckling.

Ledarforum.fi är ett nylanserat forum för den som vill utveckla sitt eget, företagets eller organisationens ledarskap. Plattformen vilar på tre starka ben. Det första är föreläsningar som tar upp aktuella teman inom ledarskap.

– Vi bjuder in externa föreläsare, alla experter inom sina områden. Deltagarna får konkreta verktyg och tillgång till den senaste spetskompetensen, säger Johnny Forsman, grundare av Ledarforum.fi.

Det andra benet består av skräddarsydda program, och det tredje av beteendeprofiler – mer om dessa längre ner i artikeln. Föreläsningarna sker på svenska medan resten av utbudet är tillgängligt både på svenska och finska.

Lär dig hantera stress

Petra Brask,
Petra Brask.

Under sitt första verksamhetsår kommer Ledarforum.fi att ordna omkring tio webbinarier. Redan nu går det att anmäla sig till fyra av vårens tillfällen.

Först ut är effektivitetsexperten Petra Brask, som i sitt webbinarium lär ut självledarskap, stresshantering och resiliens.

– Det sker stora förändringar i arbetslivet. Petra lär ut hur man kan förebygga stress och skapa en fungerande vardag, säger Forsman.

Föreläsningen ”Självledarskap: Resiliens och stresshantering” ordnas den 28 januari. Priset är 298 euro + moms, precis samma som för övriga webbinarier.

Nästa föreläsare är Stig Wiklund, mental coach åt många framgångsrika idrottare och företagsledare. Den 4 mars håller han föreläsningen ”Framgångsrikt coachande ledarskap”, som fokuserar på hur man leder med motivation, ansvar och långsiktiga resultat.

Stig Wiklund,
Stig Wiklund.

Använd hjärnans kemi och AI

Den 22 april föreläser Anna Tebelius Bodin om hur vi kan använda hjärnans kemi för att förstå oss själva och bli bättre ledare. Hennes föreläsning, ”Tryggast i rummet – hur du medvetet leder, berör och motiverar ditt team”, är, liksom de andra, ett koncentrerat och effektivt förmiddagsprogram.

– Våra webbinarier är interaktiva och erbjuder även möjlighet till erfarenhetsutbyte med andra deltagare, säger Forsman.

Anna Tebelius Bodin.
Anna Tebelius Bodin.
Anna Häggblom.
Anna Häggblom,

Den 19 maj visar serieentreprenören Anna Häggblom hur AI kan användas av ledare. Föreläsningen ”Ledarskap och AI: Metoder, verktyg och affärsnytta” utlovar en genomgång av relevanta AI-verktyg som kan användas av till exempel chefer, styrelser och HR-ansvariga.

Kostnadseffektiva lösningar för ledarskapsutveckling

Johnny Forsman beskriver webbinarierna som en mycket kostnadseffektiv lösning. Det här gäller speciellt för företag och organisationer där 1–10 personer deltar. Om fler personer än så från samma organisation vill vara med, så kan det ibland vara en ännu bättre idé att skräddarsy ett eget program, något som Ledarforum.fi också erbjuder.

– De skräddarsydda programmen kan genomföras online eller på plats, helt beroende på behov och målsättning, säger Johnny Forsman.

Det mesta går alltså att ordna. Johnny Forsman har lång erfarenhet av ledarskapsutveckling och har genom åren byggt upp ett stort nätverk med 50–60 experter, coacher och föreläsare som finns tillgängliga.

Erbjuder även Peili-beteendeprofiler

Johnny Forsman, Ledarforum.fi
Johnny Forsman.

För chefer, ledare och team som vill utveckla sitt ledarskap genom ökad självkännedom erbjuder Johnny Forsman också så kallade Peili-beteendeprofiler.

– Det är ett utmärkt verktyg för att få en bild av nuläget och av hur du eller ni uppfattas av andra, säger Forsman.

Förutom att stärka självkännedomen är målet med Peili-profilerna att förbättra kommunikationen, bygga starkare team och skapa en metod att mäta utvecklingen över tid.

Mer information om de olika tjänsterna, föreläsningarna samt kontaktuppgifter finns på www.ledarforum.fi.

 

LÄS OCKSÅ:

Marja-Riitta Vest: “Loistavaa, jatketaan tuosta! – Kipinän sytyttäminen suomalaisessa innovaatiokulttuurissa”

Vastaa