Cyient stärker sin närvaro i Mellanöstern

Cyient kontor i Vasa
Cyient utökar sin verksamhet i Mellanöstern genom att öppna kontor i Abu Dhabi och Dubai. Bilden är tagen i Vasa.

Cyient, ett globalt ingenjörs- och teknologiföretag med stark närvaro även i Vasa, flyttar fram positionerna i Mellanöstern.

Cyient öppnar nya kontor både i Abu Dhabi och Dubai för att möta den snabbt växande efterfrågan inom energi- och infrastruktursektorn. Expansionen stöder regionens utveckling inom digitalisering, smart infrastruktur och energiomställning.

I samband med expansionen har Cyient förvärvat teknologiföretaget Abu Dhabi & Gulf Computer Est. (ADGCE). Förvärvet ger Cyient ytterligare lokal expertis, särskilt inom energisektorns digitalisering och IoT-baserade lösningar.

Cyients koncernchef Sukamal Banerjee ser satsningen i Mellanöstern som ett viktigt steg i företagets globala strategi. Banerjee menar att ADGCE:s lokala närvaro stärker Cyients förmåga att leverera lösningar som möter framtidens krav inom energi- och infrastrukturprojekt i regionen.

Kunnande från Vasa kommer till nytta

Som en del av tillväxtplanerna har Cyient utsett Sakari Koivuniemi, med rötter i Vasa, till försäljningsdirektör för energiverksamheten i Mellanöstern. Den nya rollen placerar Koivuniemi i centrum för den pågående omvälvningen inom energisektorn i regionen.

– Jag har lång erfarenhet från branschen. Det här är ett intressant område, här investeras stort inom flera sektorer där vi är verksamma, säger Koivuniemi.

Marknaden i Mellanöstern förväntas investera kraftigt i energiinfrastruktur, smarta nät och digitalisering under de kommande åren. Cyient vill möta efterfrågan genom att kombinera global planerings- och teknologiexpertis med lokal närvaro i Abu Dhabi och Dubai. Företagets mål är att stötta kunder i utvecklingen av klimatvänliga och effektiva lösningar, både inom traditionell energiproduktion och när det gäller de växande områdena för förnybar energi och datadrivna tjänster.

Cyient är speciellt känt i Finland för att ha förvärvat det vasabaserade företaget Citec år 2022. Förvärvet stärkte Cyients position inom energisektorns planeringskompetens. Det kunnandet behövs även nu när bolaget satsar på Mellanöstern som nästa strategiska område.

– Stora investeringar pågår i regionen och det är rätt tid för Cyient att satsa här. Vi har över 30 års erfarenhet inom branschen, så vi har mycket att erbjuda.

– Som vasabo ligger energikunnandet nära hjärtat, och det är viktigt att föra in Cyients globala planerings- och digitaliseringsexpertis som en del av regionens energi-ekosystem, säger Koivuniemi.

Cyient har planerat över tusen kraftverk världen över och har särskilt stark kompetens inom anläggningsplanering. Den nya satsningen och tillväxten i Mellanöstern gagnar hela företaget – även Vasa – eftersom projektteamen ofta består av personer från olika länder och städer.

 

LÄS OCKSÅ:

Anna Måtts-Fransén: “Syksyn logistiikkatrendeinä kestävyys, data ja yhteistyö”

Lämna ett svar