| BETALVÄGG BORTTAGEN |
| Artikeln är gjord i samarbete. Vaasa Insider bestämmer vad vi skriver och skapar journalistiskt innehåll, men företag betalar för att ta bort betalväggen, så att alla kan läsa artikeln gratis. Vi hejar på det österbottniska näringslivet, det är bäst i världen! |
LokalTapiolas ”Tillväxtgnista”-donation riktas till tvärvetenskaplig innovationsverksamhet inom energiomställningen och syftar till att stärka studerandes kompetens samt främja forsknings-, utvecklings- och innovationsverksamhet. Målet är också att stärka Finlands konkurrenskraft.
LokalTapiola donerar 900 000 euro till Vasa universitet under åren 2026–2028. Det är den största enskilda donation som ett enskilt företag någonsin har gjort till Vasa universitet.
– Vi lever av att Finland växer och utvecklas. Därför behöver vi en stark FoUI-verksamhet och en fungerande integration mellan studier och övergången till arbetslivet. Av den orsaken ger LokalTapiola en mycket betydande donation på 900 000 euro till Vasa universitet, säger Joel Sunabacka, vd för LokalTapiola Österbotten.
Enligt Sunabacka är satsningen naturlig speciellt med tanke på energiklustret i Vasaregionen och universitetets betydande roll. Han påminner om att LokalTapiola-gruppen ägs av var tredje finländare, vilket är en anledning till att bolagsgruppen vill vara med och stöda Finlands tillväxt.
– På det här sättet kan vi bidra till att stärka universitetet och ta i bruk verktyg som främjar hela regionen och Finland. Även om vi inte själva direkt är en del av energiklustret, kan vi vara med i gemenskapen och stöda samt skapa förutsättningar för andra företags framgång. Att Österbotten mår bra ligger i både vårt, företagens och universitetets intresse. Det är viktigt att vara med och skapa den tillväxt som Finland just nu saknar, säger Sunabacka.

”Donationens betydelse är enorm”
Enligt Vasa universitets rektor Minna Martikainen är ”Tillväxtgnista”-programmet ett utmärkt exempel på hur samarbete kan stärka studerandes kompetens och ge upphov till nya innovationer.
– ”Tillväxtgnista”-initiativet är som en nationell struktur mycket viktig. För vårt universitet är denna donation av enorm betydelse. Det här är en investering som stöder både den regionala och den nationella konkurrenskraften. Ett varmt tack till alla som har bidragit till detta, säger Martikainen.
Prorektor Mika Grundström säger att ”Tillväxtgnista”-initiativet byggs upp av tre delar: Summer Bloom-programmet med fokus på entreprenörskap för studerande, PreDoc-modellen som bygger på företagssamarbete och examensarbeten samt mikrofonden Idea Verification Fund.
– Den här betydande satsningen ökar samspelet mellan studerande och företag och skapar möjligheter för ny företagsverksamhet att växa fram, säger Grundström.
LÄS OCKSÅ:
LokalTapiola Österbotten: “Vår stora placeringsportfölj möjliggör samhällsansvaret”